Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamalı Cnc Lazer Ferforje modelleri

Fiyat 100 TL
İlan No 579
İlan Tarihi 26 Kasım 2015
Ülke Türkiye
Şehir İstanbul (Avrupa)

Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamalı Cnc Lazer Ferforje modelleri
Ferforje bir sanat olarak tanımlanmaktadır. Ferforje, Fransızca "Fer forgé" kelimesinden gelmektedir ve Fransızca'da "dövme demir" anlamına gelmektedir. Günümüzde Ferforje demirleri artık modern makinlarda standart model ve motifler belirlenerek fabrikalarda üretilmekte ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Ferforje, demir'in dövülerek işlenmiş süslü demirler ortaya çıkarma işine denilmektedir.
FERFORJE KULLANIM ALANLARI
Dış mekânlarda bahçe avlusu, bina ve avlu kapısı, pencere parmaklığı, balkon korkuluğu,merdiven korkuluğu yapı elemanları, oturma takımları olarak kullanılmaktadır
İç mekânlarda merdiven korkuluğu, avize, oturma takımı, yatak başlığı, ayna çerçevesi, şamdan gibi çok değişik şekilde metal eşya olarak kullanılmaktadır
Ferforje sanatının en güzel örnekleri arasında Fransız Tijou nun 1689 ile 1710 yıllarında ingilteredeki eserleri,Poitesin ve flambard tarafından 1738-1749 yıllarında yapılan rouen deki st quen kilisesinin parmaklıkları, jeanlamour’un 1750 ile 1758 yılları arasında Nancy nin Stanislas alanı için yaptığı parmaklıklar ı fransada petit trianon’un compienge şatosunun ,(Fayet 1773)Paris askeri okulunun tırabzanları,demir parmaklıkları,(Bigonnet1785) adliye sarayının demir parmaklıkları ferforje sanatının baş yapıtları arasındadır. Ferforje; Türk mimarisinde ise bir çok eserde kendine has üslup ile kullanılsa da Rönesans dönemi sanat akımlarından etkilenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan meslek okullarına yurt dışından davet edilen öğretmenler arasında bulunan Belçikalı Preate Geatano (Pertev usta) yetiştirdiği sanatkarlar ve yaptığı işlerle önemli bir yere sahiptir. Son dönemde ise yetişen pek çok sanatkarın yanı sıra Ali Soku ve Orhan Savaş ın çalışmaları Türk demircilik sanatında önemli yer teşkil etmektedir. Kapı, pencere, korkuluk,sundurma gibi elemanlar , Avize,aplik, fener ve lambader , Kameliye, sandalye, masa, sehpa, bank, yatakbaşı gibi eşyalarda Ferforje sanatının yapısal fonksiyonunun yanı sıra sanatsal ve estetik boyutu da görülmektedir
Örneğin yapısal fonksiyonu dışında estetik fonksiyonu olan bir merdiven korkuluğu, koruyucu fonksiyonu dışında güzel duygular da uyandırmaktadır.Bir bahçe kapısı koruma amacı taşıdığı kadar hane halkının değerlerinin de temsilcisidir Ferforje sanatında kompozisyon orantı, simetri, denge, gibi temel prensipler ve ilkeler üzerine kurulmaktadır. Geleneksel , çağdaş, milli, klasik çizgi taşıyan ferforje sanatı farklı tasarım çözümlere ve yeni teknik buluşlara açık bir sanattır. Ancak ferforjenin en yaygın örnekleri art nouveau ve art deco tarzı uygulamalarda görülür. Her bir uygulama, ferforjenin uygulanacağı mekân veya yerin incelenmesiyle başlar. Bu amaçla mekanla ilgili tespitler yapılır ve krokiler çizilir. mekân ve yerin konseptine ve stiline uygun kompozisyon araştırmaları yapılır Neticede uygulanacak olan kapı, pencere, ve korkuluk gibi elemanların ölçüleri alınır. Kompozisyon araştırmalarının sonucunda genel teknik verileri ile birlikte temel ve ayrıntılı taslak çizimler yapılır ve imalata geçilir. Çizimler üzerinden alınan ölçülerle model ve ölçülerin sağlamasını yapmak amacıyla bir taslak çalışması ve modelleme yapılır.
FERFORJE İMALATINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR Günümüzde ferforje sektörü hem hazır motiflerin bir araya getirilmesine dayalıdır hem de nitelikli işlerin bir kısmı veya müşteri talebine göre tamamı elde hazırlanabilmektedir. Ayrıca sektördeki olanca değişikliklere rağmen, ferforje sanatının Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerindeki izleri halen görülmektedir. Peki yüzyıllardır kullanılan ferforjeyi evimizde ya da binamızda yaptırırken hangi hususlara dikkat etmeliyiz.
1. Öncelikle ferforjenin nereye yapılacağı ve nasıl yapılacağı belirlenmelidir. Bir yerde çok güzel duran bir ferforje uygulaması başka yerde aynı sonucu vermeyebilir. Çünkü mekânın aldığı ışık düzeyinden dekoratif stile kadar her şey yapılacak ferforje işi için önemlidir ve her yerin ışık düzeyi aynı değildir. Bu nedenle ferforje yapımından önce, her proje sıfırdan düşünülmeli ve yeni bir iş ortaya koyulmalıdır.
2. Ferforje tasarımına uygun malzeme seçilmelidir.İstediğiniz gibi bir ferforje tasarımı yaptırmanız için, ortaya içinize sinecek bir çalışma çıkması için mekânın genel atmosferine uygun malzemeler seçilmelidir. Maliyetin en düşük seviyede tutulduğu dayanıksız malzemelerle üretilen ferforje hem çok dayanıklı olmaz hem de istenilen sonucu vermez. Bu nedenle malzeme seçimi konusunda titiz davranılmalıdır.