Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamalı Kopru Viyadük Sulu Alan Konstrüksiyonla

Fiyat 100 TL
İlan No 584
İlan Tarihi 26 Kasım 2015
Ülke Türkiye
Şehir İstanbul (Avrupa)

SICAK DALDIRMA GALVANİZ KAPLAMA NEDİR? NEDEN SULU ALANLARDA KULLANILIR ?

Sıcak daldırma galvaniz kaplama, çelikten yapılmış malzemelerin ve parçaların erimiş çinkoya daldırılması sonucu, korozyona karşı koruma sağlayan bir alaşım kaplama yöntemidir. Bobin ya da tabaka halindeki çelik levhalar için sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi biraz daha farklı bir şekilde yapılmaktadır.Yalnızca "galvanizleme" dendiğinde, sıcak daldırma galvaniz kaplama anlaşılır. Bazen çinkoca zengin boya ile, elektrostatik ya da mekanik çinko kaplama için de "galvanizleme" terimi kullanılmaktadır; ancak bu yanıltıcıdır. Çeliğin korozyon koruması için çinko ile kaplanmasında kullanılan tüm bu yöntemler, galvanizlemeden oldukça farklıdır ve birçok durumda iklim şartlarının olumsuz etkilerine karşı yeterli koruma sağlayamamaktadır.

GALVANİZLEME ÇELİĞİ KOROZYONDAN NASIL KORUR?

Galvanizleme işleminde kullanılan çinko, çeliğin yüzeyi ile atmosferde korozyona yol açan elementler arasında bariyer görevi görür. Nemin, sülfürlerin ve klorürlerin çeliğe temasını engeller. Çinko çelikten önce aşınmaya başlar ve tamamen tükenene kadar çeliği korur.

GALVANİZLEME AŞAMALARI NELERDİR?

Galvanizleme 4 aşamada gerçekleşir:

Ön-tespit: Bu aşamada fabrikasyon yapı çeliği gerekli havalandırma ve drenaj delikleri bakımından incelenir ve kaliteli bir kaplama için elverişli olup olmadığına bakılır.

Temizleme: Yağ ve kirlerden arındırmak üzere çelik parçalar kostik solüsyona batırılır; ardından, hidroklorik ya da sülfürik asit banyosuna tabi tutularak çapaklar ve paslar giderilir. Son olarak, çeliğin oksidasyonunu geciktirici ve çinko ile reaksiyona girmesini sağlayan bir sıvıya batırılır. Çelik parçalar, tamamen temizlenmedikçe çinkoyla tepkimye girmez.

Galvanizleme: Temizlenen çelik parçalar 450°C sıcaklığındaki erimiş çinkoya daldırılarak metalürjik reaksiyona tabi tutulur ve sonuçta üç çinko-demir tabakası ve bir saf çinko tabakası oluşur.

Son kontrol: Galvanizlemeden çıkan çelik önce görünüm bakımından incelenir, daha sonra manyetik cihazlarla kaplama kalınlığı ölçülerek kalite kontrolünden geçirilir.

GALVANİZLENMİŞ ÇELİĞİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Sıcak daldırma galvaniz kaplama çelik, birçok koşulda çok yüksek koruma sağlamaktadır. Galvanizlenmiş çeliğin belli şartlarda 70 yılı aşkın bir dayanım göstermesi pek seyrek bir durum değildir.

GALVANİZE ÇELİKTEKİ ÇİNKO KAPLAMA AŞINMAYA DAYANIKLI MIDIR?

Galvanizleme işleminde oluşan üç intermetalik tabaka, çeliğin kendisinden daha dayanıklıdır ve bu sayede mükemmel koruma sağlar.

Sulu ve nemli alanlarda yapılan metal yapı çalışmalarında zaman içinde çürümü,paslanmaz ve korozyon görüldüğünden bu alanlardaki yapılara sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi yapılması zorunludur.